Premiärminister

Carl Bildt

Nils Daniel Carl Bildt 

Före detta premiär minister av Sverige
Personliga detaljer
Född Nils Daniel Carl Bildt
15 Temmuz 1949 (73 yaşında)
Halmstad, İsveç
Gemål Kerstin Zetterberg
​(m. 1974; bölüm 1975)​
Mia Bohman
​(m. 1984; böl. 1997)​
Anna Maria Corazza ​(m. 1998)​
Siyasi parti Orta
Çocuklar 3
Mezun olunan okul Stockholm Üniversitesi
İmza
Sveriges statsminister
I kontor
4 oktober 1991 – 7 oktober 1994
Monark Carl XVI Gustaf
Suppleant Bengt Westerberg
Föregås av Ingvar Carlsson
Efterträddes av Ingvar Carlsson
Utrikesminister
I kontor
6 oktober 2006 – 3 oktober 2014
Statsminister Fredrik Reinfeldt
Föregås av Jan Eliasson
Efterträddes av Margot Wallström
Hög representant för Bosnien och Hercegovina
I kontor
14 december 1995 – 17 juni 1997
Land Sverige
Monark Carl XVI Gustaf
Premiärminister Ingvar Carlsson
Göran Persson
Föregås av Office inrättat
Efterträddes av Carlos Westendorp
Ledare för Moderaterna
I kontor
23 augusti 1986 – 4 september 1999
Föregås av Ulf Adelsohn
Efterträddes av Bo Lundgren
Militärtjänst
Trohet Sverige
Filial/tjänst Vapen bra.svg Svenska Armén
Biografi

Nils Daniel Carl Bildt (född 15 juli 1949) är en svensk politiker och diplomat som var Sveriges statsminister 1991 till 1994. Han var ledare för Moderaterna 1986 till 1999. Bildt var Sveriges utrikesminister från 2006 till 2014, och som parlamentsledamot från 1979 till 2001. Sedan 2021 har han varit Världshälsoorganisationens särskilda sändebud för tillgången till COVID-19 Tools Accelerator (ACT Accelerator).

Bildt hade uppmärksammats internationellt som en medlare i de jugoslaviska krigen, och tjänstgjorde som Europeiska unionens särskilda sändebud till det forna Jugoslavien från juni 1995, medordförande för Daytons fredskonferens i november 1995 och hög representant för Bosnien och Hercegovina från december 1995 till juni 1997, omedelbart efter Bosnienkriget. Från 1999 till 2001 tjänstgjorde han som FN:s generalsekreterares särskilda sändebud för Balkan.

Carl Bildt has served as both Prime Minister (1991-1994) and Foreign Minister (2006-2014) of Sweden. During the first period his government initiated major liberal economic reforms, as well as negotiated and signed membership agreement with the European Union. The reform period in the early and mid-1990's is generally seen as having paved the way for the successful growth decades that followed. Subsequently he served in international functions with the EU and UN, primarily related to the conflicts in the Balkans. He was Co-Chairman of the Dayton peace talks on Bosnia and become the first High Representative in the country. Later, he was the Special Envoy of UN Secretary General Kofi Annan to the region. Carl Bildt was an early advocate of the new ICT technologies. An 1994 email exchange between him and President Clinton was the first between heads of state/governments. After stepping down as leader of the Moderate Party of Sweden in 1999 and leaving Parliament in 2000 he was also engaged in corporate boards in Sweden and the US as well as different international think- tanks. Returning as Foreign Minister of Sweden in 2006, he came to be seen as one of the most prominent and vocal of European foreign ministers during those years. He was one of the initiators of EU:s Eastern Partnership, and pushed the EU forward also on issues of the Middle East. Carl Bildt has continued to push the use of social media also in international diplomacy.

Källa:

  • Globsec.org

Bilder På Nils Daniel Carl Bildt 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Back to top button